Objawy psychiczne menopauzy

Telemedycyna

Menopauza doświadcza organizmu kobiety nie tylko na poziomie fizycznym, ale również psychicznym. U części kobiet symptomy te poważnie oddziałują na życie codzienne oraz relacje z najbliższymi osobami, jeśli więc zajdzie taka potrzeba warto skorzystać z pomocy. Kiedy jest ona przydatna i jak ją otrzymać?

Czym jest menopauza?

Menopauza (inaczej klimakterium), to ustanie krwawienia miesięcznego, gdy nie pojawia się ono przez kolejne 12 miesięcy. W praktyce oznacza to, że kobieta nie jest już zdolna do zajścia w ciążę. U zdecydowanej większości proces ten rozpoczyna się po 45. roku życia, choć wiele zależy również od stylu życia, w tym czynników środowiskowych takich jak palenie czy nadmierny stres, które mogą przyspieszyć menopauzę.

Jakie są psychiczne objawy menopauzy?

W kontekście menopauzy najczęściej mówi się o uderzeniach gorąca, ewentualnie o łatwiejszym przybieraniu na wadze. Zdecydowanie mniejszą wagę przywiązuje się jednak do  psychicznych objawów menopauzy, których również może być wiele. Do występujących najczęściej zalicza się:

  • obniżony nastrój, w tym depresję,
  • nerwowość,
  • drażliwość,
  • gorsze radzenie sobie ze stresem,
  • większą podatność na wahania nastroju.

Nie można ich ignorować, bowiem takie oblicze menopauzy również ma swoją ciemną stronę i wpływa na codzienne funkcjonowanie. Jeśli takie objawy są dokuczliwe, wówczas warto zasięgnąć nie tylko pomocy ginekologa, który może zalecić odpowiednie preparaty mające na celu ustabilizowanie poziomu hormonów w organizmie, ale również psychiatry.

W przypadku tego ostatniego najwygodniejszym sposobem jest korzystanie z e-Konsultacji, które mogą być realizowane np. poprzez platformę haloDoctor.pl. Wystarczy umówić się na e-Wizytę w wolnym czasie oraz porozmawiać ze specjalistą o psychicznych objawach menopauzy.

Czym jest depresja okołomenopauzalna?

W okresie klimakterium może pojawiać się również depresja okołomenopauzalna. Ryzyko jej wystąpienia jest zdecydowanie większe u tych kobiet, które już wcześniej stosowały antydepresanty.

Jak wygląda proces leczenia? Niezbędna jest przede wszystkim synergia działań pomiędzy ginekologiem oraz psychiatrą. Zazwyczaj wdrażanym leczeniem jest zastosowanie terapii estrogenowej, choć jest to możliwe tylko wtedy, gdy kobieta nie ma przeciwwskazań takich jak czynniki ryzyka w postaci m.in. raka piersi.

Ze strony psychiatry niezbędna będzie też psychoterapia, którą można kontynuować poprzez e-Wizyty. Często wdrażana jest terapia wspierająca, polegająca na udostępnianiu narzędzi do radzenia sobie z problemami życia codziennego. Pomaga ona m.in. w zarządzaniu emocjami, a także pozwala na przywrócenie równowagi życiowej.

Psychicznych objawów menopauzy nie należy ignorować i jeśli mają one negatywny wpływ na codzienne życie, wówczas trzeba jak najszybciej poszukać pomocy. Na szczęście można zrobić to bez wychodzenia z domu poprzez platformę haloDoctor.pl, dzięki której pacjenci konsultują się z lekarzami różnych specjalizacji o dowolnie wybranej przez siebie porze.

Polecane serwisy: